Software package box Word cloud concept illustration of affiliate marketing

“Satış Ortaklığı” ve “Tıklama Başına Kazanç (CPC)” Nedir?

Satış ortaklığı ;  affiliate marketing’ in, bir tür internetten pazarlama yoluyla satış yapma ve dolayısıyla para kazanma sistemidir. Satış ortaklığı sistemi dört katılımcıdan oluşur, bunlar; ürün sahibi (vendor), satış ortağı (affiliate), satış ortaklığı ağı (affiliate marketing network) ve tabii ki müşteridir (customer).

Satış ortağı, ürün sahibinin resmi internet sayfasına yapacağı her bir yönlendirme ve sonucundaki başarılı satış işlemi sonrası komisyon kazanır. Bu komisyon miktarı çeşitli ürünler (bunlar çoğunlukla e-ürün veya dijital ürün olarak adlandırılırlar) için örneğin xticaret.com satış ortaklığı ağında genel olarak ortalama 10 TL – 50 TL arasında değişmektedir. Örnek olarak bir ay içerisinde her gün 30 TL’ lik komisyona sahip üründen bir adet satılmasını sağladığımızı düşünürsek ay sonundaki toplam kazancımız yaklaşık 900 TL olacaktır. Bu miktar satış ortaklığı için fena sayılmaz ama başka ürünlere de satış ortağı olmak suretiyle kazancınızı arttırabilirsiniz. Uzun lafın kısası bu işe bir nevi “komisyonculuk” da diyebiliriz.

Sistemin işleyişini kısaca özetlersek; satış ortakları, ürünlerin tanıtımını yaparak satışa yardımcı olmak suretiyle ürün sahiplerine kazanç sağlarlar. Ürün sahipleri de elde ettikleri gelirden belirledikleri miktar kadar satış ortaklarına komisyon verirler. Her iki tarafa da arabuluculuk yapan satış ortaklığı ağı ise payını satılan üründen yani her iki taraftan da alır.

Önemli Açıklama : Satış ortaklığı sistemindeki model; ürünün kendisinin satış ortağı tarafından satılması değil, ürünün satıldığı resmi web sitesine yönlendirme ve müşterinin o siteden yapacağı alışveriş neticesindeki kazanca dayalıdır. Dolayısıyla satılan üründen satış ortağı hiç bir şekilde mesul değildir. Herhangi bir sıkıntı durumunda muhatap ürün sahibidir. Ancak bu demek değildir ki her önüne gelen ürüne satış ortağı olunmalıdır. Tabii ki bu noktada satış ortağına düşen önemli bir görev de seçici olmak suretiyle kalitenin artmasına vesile olmaktır. Belki her ürün satış ortağı tarafından denenemez ancak aşağı yukarı satış ortağı olunması düşünülen ürünlerin satın alacak kişilere faydalı olup olamayacağı kestirilebilir. Bu tahmin sonucundaki karar satış ortağının iş ahlakına bağlıdır.

Bir diğer internetten para kazanma yöntemi de CPC‘ dir. Türkçe’ye tıklama başına kazanç olarak yerleşmiştir.

CPC‘ de katılımcılar satış ortaklığı sisteminden farklı adlandırılırlar (dolayısıyla İngilizce karşılıkları da değişmektedir) ; ürün sahibi: reklamveren, satış ortağı: yayıncı, satış ortaklığı ağı: performans ağı olarak tabir edilmektedir.

Reklamveren‘in reklamını yayıncılar kendi web sitelerinde yayınlarlar. CPC‘ nin satış ortaklığı sisteminden farkı; para kazanabilmek için illa satışın gerçekleşmesi gerekmemektedir. Ziyaretçinin (potansiyel müşteri) yayıncının web sayfasındaki reklama tıklaması ve reklamverenin sayfasına yönlendirilmesi de yayıncıya genel olarak ortalama 0.50 TL ila 1.5 TL arasında kazançlar sağlar. Daha sonra eğer ziyaretçi reklamverenin sayfasından bir ürün beğenip alır ise satılan bu üründen de yayıncıya 5 TL ila 15 TL arasında komisyonlar aktarılır. Yayıncılarına yüzde üzerinden komisyon veren reklamverenler de vardır.

Önemli Açıklama : Burada belirttiğim komisyon miktarları satış ortaklığı veya CPC ağına ve satılan ürüne göre çeşitlilik gösterebilir. Amacım kafanızda bu miktarlarla ilgili bir fikriniz olmasını sağlamaktır.

Yukarıda bahsettiğim tüm işlemler satış ortaklığı veya CPC ağları tarafından taraflara  raporlanırlar. Bu noktada bir dolandırıcılığa maruz kalmamak için güvenilir ağlara kayıt olunmalıdır. Türkiye’deki güvenilir bazı satış ortaklığı veya CPC ağlarıyla ilgili kısa bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Araştırarak bunlar gibi güvenilir başka ağlarda bulabilirsiniz.

Katılımcılar Açısından Bu Sistemlerin Faydaları Nelerdir?

Ürün Sahibi ( veya CPC‘ de reklamveren ) Açısından : Ürününü kendi sitesinde daha az sayıda insana pazarlarken satış ortakları aracılığıyla bu sayıyı arttırabilir. Genelde bu tür ürünler dijital ürünler olduğu için matbaa, ambalaj veya nakliye vb. masrafları yoktur dolayısıyla satış ortaklarına komisyon ödemek suretiyle yapılan satışlardan da ürün sahipleri iyi kazançlar elde ederler.

Satış ortağı ( veya CPC‘ de yayıncı ) Açısından : Az bir ilk yatırım maliyetiyle ( domain adı satın alma, hosting ücreti ve web sitesi kurma vb. ) kazanç sağlarlar.

Satış ortaklığı ağı ( veya CPC‘ de performans ağı ) Açısından : Sadece arabuluculuk yaparak kazanç sağlarlar.

Müşteri Açısından :  Almak istediği ürünle ilgili birçok farklı yerden ( satış ortakları tarafından hazırlanan sitelerden ) çeşitli bilgiler alarak hızlı ve tatmin edici bir alışveriş yaparlar.

Önemli Açıklama :  CPC ve satış ortaklığı sistemleriyle kazanç elde etmek tamamen yasaldır. Ürün sahibine de satış ortağına da ürünlerden elde edilen paralar aktarılmadan önce  her iki tarafında adlarına, devlete vergileri ödenir.

Peki CPC veya Satış Ortaklığı Yöntemleriyle İnternetten Kimler Para Kazanabilir?

Kısaca açıklamak gerekirse; bir programcı olmanıza veya ileri düzey teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yoktur. Ancak internetten araştırma yapabilme kabiliyetine sahip olmanız gerekmektedir. Mesela çok iyi bir web tasarımcısı olmayabilirsiniz ancak işlerinizi bir web sitesi üzerinden yürütebilmeniz için basit olarak bir web sitesi tasarımı nasıl yapılır veya kimlere bunu yaptırabilirsiniz gibi bilgilere ulaşmanız gerekebilir.

Her şeyden önemlisi herkesten farklı özgün bir şeyler yapabilme isteğiniz ve azminiz olmalıdır.

Saygılarımla.

Hoşçakalın.


Faydalı Buluyor musunuz?:

0 votes, 0 avg. rating

Paylaş:

Bir yorum bırak